Central Europe Information Central Europe Information » »

Tytuł:
Życie Pragi Północ – Portal Mieszkańców Dzielnicy Praga
Życie Pragi Północ – Portal Mieszkańców Dzielnicy Praga
WWW:
http://zyciepragipolnoc.pl
Tagi:
życie, pragi, północ, dzielnica, praga, wydarzenia, aktualności
Opis:
Życie Pragi-Północ to Portal informacyjny mieszkańców dzielnicy Praga-Północ, w którym publikujemy informacje, aktualności i wydarzenia.
Advertisements

Życie Pragi Północ – Portal Mieszkańców Dzielnicy Praga

Home Aktualności Wydarzenia Informacje Firmy Ogłoszenia Dodaj firmę Zdjęcia Inne Baza instytucji Zabytki Pragi Północ Historia Pragi Północ Artykuły Home Aktualności Wydarzenia Informacje Firmy Ogłoszenia Dodaj firmę Zdjęcia Inne Baza instytucji Zabytki Pragi Północ Historia Pragi Północ Artykuły Trzydziesty Finał WOŚP w dzielnicy Praga Północ Życzenia świąteczne i noworoczne dla mieszkańców III linia metra ze stacją na Pradze Północ Kalendarz kulturalny Życie Pragi Północ Prezentujemy ważne i ciekawe aktualności dotyczące mieszkańców dzielnicy Praga Północ. Masz ciekawe informacje z obszaru naszej dzielnicy Wyślij ją do nas i podziel się z naszymi czytelnikami. Nowa sygnalizacja świetlna na ulicy Starzyńskiego Zarząd Dróg Miejskich wyposaży w sygnalizację świetlną zjazd ulicy Starzyńskiego na Pradze. Czytaj więcej Policjanci z Pragi Północ zatrzymali obywatela Rosji 17 letni Rosjanin był poszukiwany od roku w sprawie rozboju przy galerii handlowej na Pradze Północ Czytaj więcej Zatrzymano kobietę która przywłaszczyła pieniądze Kobieta która przywłaszczyła pieniądze została zatrzymana przez policjantów z Pragi Północ Czytaj więcej Zatrzymanie sprawców włamań do pojazdów na Pradze Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn którzy byli sprawcami włamań do samochodów na Pradze. Czytaj więcej Mieszkaniec Pragi miał prawie 200 gram amfetaminy Przy mieszkańcu Pragi Północ przechodzącym w niedozwolonym miejscu znaleziono narkotyki. Czytaj więcej Zwisający Neon na ulicy Targowej na Pradze Północ Na ulicy Targowej na Pradze Północ zwisał uszkodzony Neon który trzeba było zabezpieczyć. Czytaj więcej Mężczyzna zaatakował nożem byłą partnerkę na Pradze Mężczyzna który zaatakował byłą partnerkę w mieszkaniu na Pradze odpowie za uszkodzenie ciała. Czytaj więcej Rozpoczęła się budowa mostu pieszo rowerowego Wykonawca inwestycji rozpoczął prace budowlane od przygotowania terenu na Pradze Północ. Czytaj więcej Wydarzenia Kulturalne Prezentujemy ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące mieszkańców dzielnicy Praga Północ. Organizujesz wydarzenie na terenie naszej dzielnicy Wyślij ją do nas i zaproś na nie mieszkańców naszej dzielnicy Warsztaty z Sitodruku w Pałacyku Konopackiego Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach otwartych na Pradze Północ z techniki sitodruku. Czytaj więcej Prezent dla Babci i Dziadka w Bibliotece na Pradze Zachęcamy Babcie i Dziadków do wizyty w Bibliotece i odebrania prezentu w postaci książki.
Advertisements


Czytaj więcej Jajo z Niespodzianką Warsztaty Rodzinne na Pradze W ramach cyklu spotkań Muzeum dla Maluchów zapraszamy na kolejne warsztaty rodzinne. Czytaj więcej Koła i Kwadraty Warsztaty Rodzinne na Pradze Zapraszamy na kolejne warsztaty rodzinne do Muzeum Warszawskiej Pragi z cyklu Muzeum dla Maluchów. Czytaj więcej Praski Miś Warsztaty dla Dzieci na Pradze Północ Serdecznie zapraszamy dzieci do lat sześciu z opiekunami do Muzeum Pragi na warsztaty rodzinne. Czytaj więcej Pocztówka z Ferii Warsztaty dla Dzieci na Pradze W ramach Zimy w Mieście 2022 Muzeum Drukarstwa na Pradze Północ zaprasza dzieci na warsztaty. Czytaj więcej Zwiedzanie Zabytkowego Drewniaka na Pradze Zapraszamy na otwarcie zabytkowego drewniaka przy ulicy Środkowej na Pradze Północ. Czytaj więcej W pracowni Czarodzieja Zima w Mieście 2022 W pracowni czarodzieja opowieści praskich zabawek pod taką nazwą odbędą się zajęcia dla dzieci. Czytaj więcej Losowe branże Biura podróży Catering Cukiernie Usługi fotograficzne fotograf Księgarnie Naprawa telewizorów lodówek Biura projektowe architektoniczne Usługi kserograficzne xero Wszystkie branże Ogłoszenia Brak ogłoszeń Informacje o Pradze Północ Praga Północ jest jedną spośród 18 dzielnic Warszawy i ulokowana jest po prawej stronie Wisły. Przestrzeń jej obejmuje 11 42 kilometrów kwadratowych. W 2020 roku na Pradze Północ zamieszkiwało 63 481 ludzi. Liniami granicznymi Pragi Północ są Linie kolejowe numer 9 i numer 20 od wschodu Rzeka Wisła od zachodu Ulica Toruńska od północy Linia kolei średnicowej od południa.

Praga Północ styka się dodatkowo z dzielnicą Śródmieście i Żoliborz od zachodu przez Wisłę z dzielnicą Targówek od wschodu dzielnicą Białołęka od północy i Pragą Południe od południa. Praga Północ uchroniła swój oryginalny styl architektoniczny dlatego że większość zabudowy powstała w końcu XIX wieku początkach XX wielu i okresu międzywojennego. Także zabudowy mieszkalne jak i gospodarcze są doskonałym modelem przedwojennej architektury i skupisk miejskich które rzadko się widzi w pozostałych dzielnicach Warszawy. W poprzednich latach Praga Północ staje się coraz bardziej uznanym i atrakcyjnym miejscem wyrastają tutaj nowoczesne osiedla i domy mieszkaniowe natomiast w tradycyjnych odrestaurowanych kamienicach mieszkalnych i fabrykach na przykład przy ulicy Ząbkowskiej 11 Listopada lub Inżynierskiej powstają pracownie i galerie a także restauracje puby i kluby. Praga Północ wyrasta na bardzo zadbaną i pozytywną dzielnicę. Miejski System Informacji (MSI) wyznacza cztery podstawowe osiedla na Pradze Północ Stara Praga częścią Starej Pragi jest tradycyjny obszar Portu Praskiego. Ulokowany jest między Wisłą aleją Solidarności ulicą Markowską oraz koleją średnicową z Dworcem Wschodnim. Umieszczona jest w środkowej części Pragi Północ i otacza najdawniejszą część przedwojennej zabudowy chociaż są tu także powojenne osiedla mieszkaniowe jak Panieńska i Jagiellońska. Stara Praga w okresie wojny doświadczyła małych zniszczeń stąd też w latach czterdziestych sprawowała role administracyjne. Główną ulicą Starej Pragi jest ulica Brzeska we fragmencie od ulicy Ząbkowskiej do ulicy Kijowskiej.

Nowa Praga na obszarze tegoż osiedla można spotkać bardzo dużo terenów zielonych z Parkiem i Portem Praskim oraz Ogrodem Zoologicznym na czele. Stanowi on szczególnie podzielony obręb architektoniczny Pragi Północ gdyż znajdziemy tutaj zarówno przedwojenne budynki z końca XIX i początku XX wieku w rejonie ulic Szwedzkiej Stalowej i Środkowej a także powojenne osiedla w obwodzie Placu Hallera Osiedle Praga I Osiedle Praga II i Osiedle Praga III. Znaczną część Nowej Pragi przyłączono do Warszawy w 1891 określając ją tak by wyróżnić ją od starej części zlokalizowanej bardziej na południe która przyjęła nazwę Starej Pragi. Nowa Praga umiejscowiona jest na terenie umieszczonym pomiędzy aleją Solidarności rzeką Wisłą i linią kolejową trasy Warszawa Gdańska Olszynka Grochowska Legionowo. Pelcowizna łączy się z historycznymi rejonami Śliwic i Golędzinowa gdzie niegdyś funkcjonowały osady mieszkalne. Obecnie stanowi przemysłową część Pragi Północ ponieważ działają tu zakłady produkcyjne oraz między innymi Fabryka Samochodów Osobowych (FSO). Osiedle Pelcowizna zlokalizowane się między mostem Grota Roweckiego Trasą Toruńską ulicą 11 listopada ulicą Odrowąża ulicą Starzyńskiego oraz mostem Gdańskim. Szmulowizna częścią tego osiedla stanowi część rejonu Śliwice. Osiedle popularnie określane jest Szmulkami. Na Szmulowiźnie przeważa zabudowa przedwojenna jednak pomiędzy zabytkowymi kamienicami są też nowsze bloki.

Umiejscowiona jest we wschodniej stronie Pragi Północ i jest powiązana z obszarami przynależnymi dawniej do Szmula Zbytkowera. Początkowa granica pomiędzy Pragą (wtedy już częścią Stolicy) a Szmulowizną ustalał nasyp ziemny (który był częścią okopów Lubomirskiego) w obszarze ulicy Markowskiej i rogatki Ząbkowskie zlokalizowane w dzisiejszym miejscu skrzyżowania ulicy Ząbkowskiej z ulicą Markowską. Współcześnie Szmulowizna znajduje się pomiędzy ulicą Markowską linią kolejową wzdłuż ulicy Naczelnikowskiej i Zabranieckiej linią kolejową wzdłuż alei Solidarności oraz linią kolejową ze stacją Warszawa Wschodnia. Na Szmulowiźnie mieści się najdłuższy budynek nie tylko na Pradze Północ ale również w całej Warszawie. Zlokalizowany jest on przy ulicy Kijowskiej 11 i ma 508 metrów długości. Na Pradze Północ pozostał folklor warszawski i chociaż jest coraz słabiej zauważalny to jednak jeszcze można go zaobserwować zwłaszcza w stylistyce wypowiedzi. Tak zwana gwara praska u starszych mieszkańców oraz sposób ubierania i wystrój mieszkań. Ulica Targowa jest najważniejszą ulicą Pragi Północ przy niej mieszczą się tradycyjne i zabytkowe budynki w tym najdawniejszy murowany dom mieszkalny w którym znajduje się siedziba Muzeum Warszawskiej Pragi. Przy ulicy Targowej znajdziemy znany Bazar Różyckiego. Natomiast centralnym punktem Pragi Północ jest Plac Wileński w jego obszarze umiejscowiona jest cerkiew Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny będąca cerkwią metropolitalną Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego budynek Dyrekcji Kolei Państwowych oraz dworzec kolejowy Warszawa Wileńska i stacja metra Dworzec Wileński.

Mieści się tam także katedra diecezji warszawsko praskiej czyli neogotycki kościół św. Michała i św. Floriana. Przy ulicy Ząbkowskiej mieszczą się zabytkowe kamienice i budowle byłego Monopolu Spirytusowego na Szmulowiźnie a przy ulicy Kawęczyńskiej zlokalizowana jest Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego oraz zabytkowa zajezdnia tramwajowa. Na Pradze Północ mieści się dodatkowo dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia. Nadrzędnym szlakiem transportowym na Pradze Północ jest Rondo Starzyńskiego oraz Plac Wileński gdyż właśnie stąd rozdzielają się drogi do innych dzielnic Warszawy. Do ważnych ulic na Pradze Północ zaliczamy również ulicę Jagiellońską Aleje Solidarności ulicę Starzyńskiego ulicę Targowa ulicę Wybrzeże Szczecińskie ulicę Szwedzką oraz Wybrzeże Helskie. Na Pradze Północ zlokalizowane są dwa mosty na Wiśle łączące wschodnią część Stolicy z zachodnią częścią. Most Śląsko Dąbrowski na Alei Solidarności oraz Most Gdański na ulicy Starzyńskiego. Na Pradze Północ istnieją dwa dworce kolejowe pierwszym jest Dworzec Kolejowy Warszawa Wileńska skąd wyjeżdżają i przyjeżdżają pociągi regionalne a drugim jest Dworzec Kolejowy Warszawa Wschodnia z której odjeżdżają i dojeżdżają pociągi z całej Polski.

Historia kolei na Pradze Północ sięga połowy XIX wieku dlatego też dzielnica jest otoczona torami właściwie z każdej strony. Czytaj dalej Dodaj firmę Dodaj Artykuły Charakterystyka przychodni prywatnych na Pradze Jakie usługi oferują przychodnie prywatne z terenu Pragi Północ Przeczytaj nasz artykuł Czytaj więcej Co oferują Biura Rachunkowe na Pradze Północ Co ciekawego oferują Biura Rachunkowe działające na Pradze Północ Dowiedz się z naszego artykułu. Czytaj więcej Praga Północ 5 nieoczywistych ciekawostek Przedstawiamy pięć ciekawostek z obszaru dzielnicy Praga Północ które nie każdy z nas zna. Czytaj więcej Menu Informacje Baza instytucji Zabytki Pragi Północ Historia Pragi Północ Polityka firmy Polityka prywatności Regulamin Kontakt zyciepragipolnoc gmail. Com Copyright (c) Życie Pragi Północ 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt. .

Ocena: 4.90/5 Głosów: 8

Contact: admin@centraleuropeaninformation.com